Парады псіхолага - ДУА "Сярэдняя школа №143 г.Мінска ім. М.А.Аўэзава" (Афіцыйны сайт)

Меню раздзелу

Парады псіхолага

Увага! Небяспека: СПАЙС!

Spice («спайс») – адна з найбольш распаўсюджаных сінтэтычных курыльных сумесяў (міксаў), якія пастаўляюцца ў продаж у выглядзе травы, з нанесеным хімічным рэчывам. Валодае псіхаактыўных уздзеяннем, якія імітуюць марыхуану.

больш падрабязна... / згарнуць

Курыльныя сумесі – што гэта такое?

Мода на курыльныя сумесі пачалася ў 2004 годзе, а да 2007 практычна ўсе краіны былі ахоплены гіганцкай павуціннем, праз якую ажыццяўлялася продаж новага наркотыку.

Знешнія прыкметы наркаспажывання

«Аб прыкметах, якія паказваюць на ўжыванне тварам наркатычных сродкаў або наркатычнае ап'яненне. Алгарытм дзеянняў работнікаў устаноў адукацыі пры выяўленні асоб, якія дапускаюць немедыцынскае спажыванне наркатычных сродкаў, псіхатропных рэчываў і іх аналагаў».

ІНФАРМАЦЫЯ ПАДРЫХТАВАНА МІНІСТЭРСТВАМ УНУТРАНЫХ СПРАЎ (ліст Міністэрства адукацыі ад 30.12.2014 № 10-20/6775дс)

Бяспечны інтэрнэт

Як бацькі могуць засцерагчы сваіх дзяцей ад атрымання негатыўнага вопыту ў інтэрнэце?

Дзеці і падлеткі — актыўныя карыстальнікі інтэрнэту. З кожным годам супольнасць расейскіх інтэрнэт-карыстальнікаў маладзее. Дзеці пакалення Рунэту растуць у свеце, моцна адрозніваецца ад таго, у якім раслі іх бацькі. Адной з найважнейшых каардынатаў іх развіцця становяцца інфакамунікацыйныя тэхналогіі і, у першую чаргу, інтэрнэт.

Галасуем за жыццё!

Прыкметы суіцыдальных паводзін

Каля 80% людзей, якія здзяйсняюць суіцыд, папярэдне даюць ведаць аб сваіх намерах іншым людзям. Спосабы паведамленні могуць насіць форму завэлюмаванага або прамога папярэджання аб суіцыдзе. Гэта звычайна адбываецца ў форме гутаркі пра суіцыд, разваг пра самагубствы, апавяданняў аб сваіх праблемах, паведамленняў аб жаданні памерці, аб сваёй нікчэмнасці, бездапаможнасці і аб сваім безнадзейным становішчы, просьбы аб дапамозе. Гэта можа быць перавагу песімістычных, змрочных ці суицидных тым у мастацтве, літаратурных творах, гутарках. Акрамя таго, намёкі на самагубства могуць выяўляцца і ў пісьмовай форме – у лістах, цыдулках, дзённіку. Як правіла, будучы суіцыдэнта паведамляе аб сваім стане, як мінімум, аднаму чалавеку.

больш падрабязна... / згарнуць

Рэкамендацыі бацькам у перыяд адаптацыі навучэнцаў да школы

Паважаныя бацькі!

Вашаму дзіцяці трэба будзе складаны перыяд здачы выпускных экзаменаў і цэнтралізаванага тэставання. Самае важнае, што вы можаце зрабіць для свайго дзіцяці, знізіць напружанне і трывожнасць, забяспечыць прыдатныя ўмовы для заняткаў, бо паспяховая здача экзаменаў шмат у чым залежыць ад настрою і адносіны бацькоў.