Выхаваўчая праца - ДУА "Сярэдняя школа №143 г.Мінска ім. М.А.Аўэзава" (Афіцыйны сайт)

Меню раздзелу

Выхаваўчая праца

Выхаваўчая, ідэалагічная і сацыяльная праца школы

Дарагія Сябры, вітаю Вас на афіцыйным сайце нашай школе!

На гэтай старонцы вы даведаецеся пра тое, як будуецца сацыяльная, выхаваўчая і ідэалагічная праца ў 2017/2018 навучальным годзе, чым заняцца навучэнцам у вольны час, як зрабіць сваю школьную жыццё разнастайней, а дзяцінства бяспечней. Для Вас, паважаныя дарослыя, мы падрыхтавалі таксама нямала карыснай інфармацыі.

Спадзяюся, наша старонка апынецца для вас карыснай, і вы зможаце атрымаць поўную і дакладную інфармацыю аб нашай школьнага жыцця.

Намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце
Курыла Таццяна Алегаўна.

Пры арганізацыі сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы ў нашай школе мы кіруемся нарматыўнымі прававымі дакументамі.

Асаблівая роля ў працэсе фарміравання і развіцця асобы вучня належыць выхаваўчым прасторы ўстановы адукацыі ў асобе спецыялістаў сацыяльна-педагагічнай і псіхалагічнай службы і ўсяго педагагічнага калектыву. З мэтай забеспячэння якасці кіравання выхаваўчым працэсам у цэлым мы надалі асаблівую ўвагу пытанням кадравага забеспячэння.

На падставе прынятай Праграмы бесперапыннага выхавання дзяцей і навучэнскай моладзі на 2016-2020 гг. (далей – Праграма) мы замацавалі прыярытэты выхавання ў школе: паслядоўнае і актыўнае садзеянне асобаснаму станаўленню грамадзяніна і патрыёта сваёй краіны, прафесіянала-працаўніка, адказнага сем'яніна. На падставе Праграмы школа вызначыла канкрэтныя напрамкі работы на новы пяцігадовы перыяд, быў складзены план мерапрыемстваў па рэалізацыі Праграмы.

Мы стараемся напоўніць актуальным зместам дзейнасць па развіццю вучнёўскага самакіравання, актывісты ДГАiА з'яўляюцца памочнікамі педагогаў ва ўсіх раённых і агульнашкольных мерапрыемствах. Школьнае жыццё навучэнцы школы напаўняюць яркімі і творчымі справамі, якія адлюстроўваюцца ў экране спаборніцтваў, а дзякуючы лепшым хлопцам павышаецца агульная матывацыя да паляпшэння вынікаў вучэбнай дзейнасці  і актыўнага ўдзелу ў грамадскім жыцці школы.

Самымі «гарачымі» пытаннямі выхаваўчай работы з'яўляюцца:

Педагагічны калектыў актыўна працуе па актывізацыі выхаваўчага патэнцыяла сямей навучэнцаў, фарміраванні культуры сямейных адносін. Усю працу па выхаванню дзяцей і падлеткаў мы стараемся ажыццяўляць у цесным узаемадзеянні з бацькамі. Уся прафілактычная работа праводзіцца пастаянна не толькі з навучэнцамі, але і з іх бацькамі.

Актуальным напрамкам заўсёды для нашай школы застаецца праца па фарміраванні здаровага ладу жыцця, навыкаў бяспечнай жыццядзейнасці i адказных паводзін навучэнцаў. Штогод ідзе павышэнне эфектыўнасці працоўнага выхавання падлеткаў і ўкараненне новых падыходаў да арганізацыі прафарыентацыйнай работы.

Педагагічны калектыў школы прытрымліваецца ў выхаваўчай рабоце слоў Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь Аляксандра Рыгоравіча Лукашэнкі, якія прагучалі ў штогадовым Пасланні да беларускага народу і Нацыянальнаму сходу 21 красавіка 2016 года, дзе падкрэсліваецца, што сістэма адукацыі павінна «...выхоўваць маральную асобу, прывіваць пачуццё грамадзянскай адказнасці чалавеку з маладых гадоў, каб кожны змог бачыць розніцу паміж дабром і злом і выбіраць менавіта станоўчы бок любога з'явы. Гаворка ідзе, перш за ўсё, аб сістэме патрыятычнага, маральна-этычнага і эстэтычнага выхавання, якая патрабуе ўсялякай падтрымкі развіцця ў сучасных умовах».