Дзелавы стыль адзення - ДУА "Сярэдняя школа №143 г.Мінска ім. М.А.Аўэзава" (Афіцыйны сайт)

Меню раздзелу

Дзелавы стыль адзення

Міністэрствам адукацыі рэкамендавана ўвядзенне дзелавога стылю адзення для школьнікаў усіх навучальных устаноў. Пад паняццем «дзелавы стыль» яны мелі на ўвазе, што вучнямі павінна вытрымлівацца строгая і стрыманая адзенне. Многія псіхолагі сцвярджаюць, што выкарыстанне дзелавога стылю ў школе выхоўвае ў школьнікаў умення правільна і гарманічна апранацца, прышчапляе этыкет і настройвае іх на працу: дзеці падчас заняткаў больш сканцэнтраваны на атрыманні ведаў, а не на знешнім выглядзе сваіх аднакласнікаў. Гэта таксама настройвае іх на атрыманне прэстыжных прафесій у буйных кампаніях, юрыспрудэнцыі або банкаўскай сферы.

У артыкуле разгледжаны асноўныя патрабаванні дзелавога стылю адзення ў школе і пераважныя варыянты для школьнікаў (хлопчыкаў і дзяўчынак).

Дзелавая форма адзення ў школе для дзяўчынак

У гардэробе дзяўчынкі-школьніцы для адпаведнасці дзелавому стылю можа быць:

• кашулі і гольфы - белага і пастэльных тонаў, без яркіх малюнкаў і надпісаў, лепш выбіраць мадэлі з карункамі толькі на каўняры і на абшэўках;
  • спадніца - цёмнага колеру (чорнага, цемна-сіняга, шэрага або ў клетку). Для дзяўчынак малодшых класаў пераважна выбіраць такія мадэлі, як у зморшчыну, спадніца-балон, якія не будуць скоўваць рухаў, а для старшакласніц падыходзяць практычна ўсе мадэлі, абмежаванне існуе толькі па даўжыні (+/ – 15 см ад калена);
  • сарафан – цёмнага колеру, можна ў дробную белую палоску;
  • штаны – цёмнага колеру, не занадта аблягае і не расклешаныя, лепш выбіраць класічнага крою;
  • жакет – карыстаюцца папулярнасцю скарочаныя 2-3 гузікі або зашпільваюцца «пад горла»;
  • класічны касцюм-тройка – які складаецца з курткі, камізэлькі, штаноў або спадніцы;
  • вязаная камізэлька, джэмпер - абавязкова цёмных колераў і без яркіх узораў.

Дзелавая форма адзення ў школе для хлопчыкаў

Для адпаведнасці дзелавому стылю хлопчыку будзе досыць мець у сваім гардэробе:

• футболкі або вадалазкі – белага і пастэльных тонаў, можна ў дробную няяркую палоску;
  • штаны – цёмныя аднатонныя, рэкамендуецца мець мінімум 2 пары;
  • пінжак – адпаведны штанах;
  • вязаная кофта, камізэлька, швэдар;
  • брючный касцюм-тройка.
  • гальштук або бабачка.

Для хлопчыкаў важна правільна падабраць колеру кашуль, якія будуць спалучацца з колерам касцюма. Можна скарыстацца наступнымі рэкамендацыямі:

• да шэрага касцюма - белая, колеру слановай косці, блакітная;
  • да цёмна-шэрым касцюме - колеру слановай косці, белая, светла-ружовая;
  • да цёмна-сіняга – толькі белая;
  • да цёмна-карычневага – бэжавая, белая, светла-ружовая, светла-бэзавая;
  • да чорнаму – белая, цёмна-сіняя, бэзавая.

Аксэсуары

Для навучэнцаў дапускаецца выкарыстанне розных аксесуараў:

• заколкі, абручы і павязкі для валасоў, падабраныя ў тон кашулі або любому скарыстанаму колеры ў адзенні;
  • сціплая біжутэрыя: брошкі-«шпількі», гадзінічкі, бранзалеты;
  • каляровыя калготкі і цёмныя высокія гольфы;
  • гальштукі і рамяні.

Што насіць нельга?

• тоўстыя швэдры і талстоўцы;
  • майкі, футболкі, празрыстыя або яркія кашулі, кароткія топы, блузкі з глыбокім выразам;
  • штаны і спадніцы на сцёгнах;
  • спартыўную вопратку і абутак;
  • туфлі на высокай шпільцы, тапкі, шлапакі.

Выбіраючы вопратку для школы, вытрыманую ў дзелавым стылі, варта прытрымлівацца асноўных патрабаванняў да дзіцячай вопратцы: зручнасць, адпаведнасць памеры і сезону, выкарыстанне натуральных тканін толькі з невялікім даданнем сінтэтыкі. Спадзяемся, што артыкул дапамагла вырашыць пытанне, што апрануць у школу.